A termelékenység a gazdasági növekedés egyik hosszú távú meghatározója. Az alábbiakban ismét az MNB Növekedési jelentését követjük nyomon, ezúttal a magyar gazdaság termelékenységét befolyásoló tényezőket vizsgálva.
1. A GDP
Hosszú távon a gazdasági növekedést megfelelő képesítéssel és képességekkel rendelkező munkaerőre lehet építeni. Ismét a Növekedési jelentés elemzése következik.
1. Az iskolai végzettség
A gazdasági növekedésre hosszú távon a munkaerő kínálat változása jelentős hatást gyakorolhat. Vagyis fontos kérdés, hogy a Magyarországon zajló demográfiai folyamatok (a társadalom elöregedése) mennyiben befolyásolhatják a jövő gazdasági növekedését. Az alábbiakban az MNB 2015. decemberi Növekedési jelentéséből szemezgetünk.
A YouGov 2015 november-decemberi felmérésében 18 ezer ember véleményét kérte ki 17 országból egyetlen kérdést szegezve nekik: "Ön szerint, mindent egybevetve, általánosságban nézve a világ javuló, romló vagy semleges irányban halad?
A Stockholm International Peace Research Institute kiadványai szerint 2014-ben a világ fegyverkezési kiadásai közel 1800 milliárd dollárra rúgtak, ami a világ GDP-jének 2,3%-a volt. Noha az adatok három éve csökkenő trendet mutatnak, a 2014 évi alig 1,7%-kal volt alatta a 2011-esnek. Beszéljünk tehát stagnálásról inkább.
Összekuszálódott a sok adat a menekültekkel kapcsolatban? Nem tudod már követni, hogy mi mennyi? Ez a cikk neked szól!
1. Menekülthelyzet a világban
Az UNHCR 13,9 millióra becsüli azok számát, akik 2014-ben üldöztetés vagy konfliktushelyzet miatt elhagyni kényszerültek otthonukat. Az összes otthonát elhagyni kényszerülők (korábbiakkal együtt) mintegy 60 millióan vannak. Hat Magyarországnyian.
A legtöbben saját országukban keresnek menedéket. A kivándorlók többsége illegális utakat jár be, nem kér menedékjogot. A legnagyobb befogadó ország Törökország (1,59 millió), Pakisztán (1,51 millió), Libanon (1,15 millió), Irán (0,98 millió) és Etiópia (0,66 millió) volt 2014-ben.
Ha eddig azt gondoltuk volna, hogy Budapest dugós város, akkor most megkönnyebbülhetünk: a top 100-ban sincs benne, sőt, még Európában is csak 36. a TomTom Traffic Index listáján. A listát Isztambul, Mexico City és Moszkva vezeti.
A TomTom szerint egy csúcsidőn kívül 30 perces útra átlagosan 17 perc többlet időt kell számolnunk Budapesten az esti és reggeli csúcsforgalom idején. Vagyis, éves szintre vetítve 65 órát, azaz 8 teljes munkanapot töltünk a dugóban. És ez még mind semmi Isztambul 110 órájához képest!
A magyar társadalom úgy viselkedik, mint egy elkényeztetett óvodás. Befektetők tüntetnek a teljes kártalanításért. Befektetők, akiknek normális esetben nem járna egy fillér sem, de megszavaznak nekik kártalanítást az eredetileg egyáltalán szóba jöhető 6 millió forint helyett 30 millió forintig. Befektetők, akik a nagyobb hozam reményében nagyobb kockázatot vállaltak, és akik ma úgy lesznek kártalanítva, mintha bankbetétet buktak volna el. Holott a bankbetétek tulajdonosait sem kártalanítják, ha a piacinál magasabb kamatról szól a betéti szerződés.
Felelősséget nem vállalunk a döntéseinkért. Nem gondolkozunk előre. Nem cselekszünk tudatosan. Mint az óvodások. Mának élünk. Ha nyertünk jó, ha nem nyertünk, akkor fizessen más.